På torsdag tar vi emot Eslövs IK i årets första hemmamatch. Ett returmöte från i december när vi gästade Eslöv och var ofina nog att åka därifrån med båda poängen. Matchen i Eslöv var väldigt jämn i den första halvleken innan vi lyckades göra ett ryck med 5 raka mål de sista 10 minuterna för att sedan snabbt punktera matchen i den andra halvleken.
Eslöv är som vi tidigare sagt, bättre än va tabellen visar och är en tuff motståndare med många unga tekniska spelskickliga spelare. I och med att det är ett utvecklingslag vet man aldrig vad det är för spelare som man kommer att ställas emot. Spelare som däremot stack ut i höstens möte var de båda niometerspelarna Irma Mohlin och Maja Svensson.
Vi själva har åter ett par spelare tillbaka efter julens resor och ledighet och vi ser fram emot att få spela match igen på hemmaplan och fortsätta året på den inslagna vägen.
Välkomna till Arena B 19:30 på torsdag 11/1.